Czy język angielski jest potrzebny w IT?

Trafiając na ten wpis prawdopodobnie myślisz o rozpoczęciu swojej zawodowej kariery w IT i zastanawiasz się, czy do pracy w tej branży jest potrzebny język angielski. Nie da się zaprzeczyć, że obecnie znajomość języków obcych jest konieczna w wielu zawodach. Praca w IT wymaga gotowości do ciągłej nauki i podnoszenia kwalifikacji, ale czy potrzebny jest język angielski?

Angielski w IT
Angielski w IT

W 2021 roku serwis bulldogjob.pl przeprowadził kilka badań dotyczących branży IT. Według raportu z Badania społeczności IT 2021, aż 70% osób badanych uważa, iż dobra znajomość języków obcych jest pomocna w pracy w branży IT.

Link do całości badań: https://bulldogjob.pl/it-report/2021

Czy język angielski jest potrzebny w każdej firmie IT?

Analiza kilkudziesięciu ofert o pracę dotyczących stanowisk juniorskich pozwoliła zauważyć, że większości ofert język angielski to wymóg. Spowodowane jest to przede wszystkim rozwojem firm na międzynarodowym rynku. Język ten pomaga w codziennej komunikacji i daje lepsze możliwości na rynku pracy. Często dokumentacja techniczna i narzędzia pracy są dostępne tylko w języku angielskim, więc znajomość tego języka w stopniu co najmniej podstawowym będzie bardzo przydatna dla osoby zajmującej się IT.

Nawet, gdy angielski nie jest wymagany to jest po prostu użyteczny i usprawni twoją pracę. Tester, programista czy UX designer musi się ciągle dokształcać, a wiele dobrej jakości materiałów jest w języku angielskim. Najlepsze konferencje, szkolenia i dokumentacja narzędzi czy języków programowania – te treści bardzo często są dostępne wyłącznie w języku angielskim.

Na jakim poziomie powinienem znać angielski?

Wymagany poziom znajomości języka angielskiego zależy od stanowiska, na które aplikujesz, firmy, a także zespołu, do którego miałbyś dołączyć. Na niektórych technicznych stanowiskach będziesz potrzebować przede wszystkim dobrego rozumienia języka angielskiego, aby móc czytać i rozumieć dokumentację techniczną. Na stanowiskach wymagających częstych interakcji z innymi członkami zespołu poza rozumieniem teksty czytanego potrzebna będzie również umiejętność sprawnej komunikacji. W większości ofert pracy dla programisty lub testera oprogramowania pojawia się wymaganie znajomości języka angielskiego na poziomie B2 lub wyższym. Warto zaznaczyć, że w polskich firmach lub zespołach z języka angielskiego zazwyczaj nie korzysta się do codziennej komunikacji. Co innego w dużych korporacjach lub firmach zagranicznych, których na polskim rynku jest coraz więcej. W takich organizacjach coraz częściej pracują osoby różnych narodowości i angielski jest jedynym językiem, w którym wszyscy się rozumieją.

Język angielski a praca zdalna

Obecnie wiele firm IT pracuje w trybie zdalnym, a pracownicy wykonują swoją pracę z różnych części świata. Przy aktualnych trudnościach w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników w kraju, firmy są coraz bardziej chętne na zatrudnianie osób z zagranicy. W takiej sytuacji angielski może się okazać bardzo przydatny. Na portalach z ofertami pracy pojawia się coraz więcej ofert pracy 100% zdalnej w zagranicznych firmach. Dołączenie do zespołu z zachodniej Europy lub USA może być bardzo opłacalne. Często można wtedy liczyć na wynagrodzenie zbliżone do tego, jakie otrzymują pracownicy pracujący w danej firmie stacjonarnie, jednak bardzo dobra znajomość angielskiego będzie w tym przypadku niezbędna. Znajomość języka angielskiego może więc otworzyć Ci drzwi do pracy w zagranicznych firmach IT, a tym samym umożliwić zwiększenie zarobków.

Jak mogę uczyć się angielskiego? 

1.Pisz i czytaj 

Bardzo dobrym sposobem nauki języka, zwłaszcza zwrotów branżowych jest czytanie technicznych artykułów, dokumentacji lub oglądanie tutoriali i konferencji w języku angielskim. Jeśli uczysz się testowania oprogramowania możesz to robić po angielsku! Zacznij tworzyć zgłoszenia znalezionych błędów i zapisuj je w języku angielskim. To samo możesz robić ćwicząc tworzenie przypadków testowych. Dzięki takim ćwiczeniom będziesz uczyć się nie tylko zagadnień dotyczących Twojej specjalizacji, ale również poznasz słownictwo branżowe.

2. Fiszki

Na rynku jest wiele gotowych zestawów fiszek, do nauki słów i zwrotów z wybranych obszarów tematycznych. Możesz także skorzystać z aplikacji, np. quizlet i tworzyć własne fiszki online. Gdy podczas czytania branżowego artykułu spotkasz się z nowym słówkiem dodaj je do swoich fiszek. Systematyczne powtarzanie słówek jest najlepszym sposobem efektywnej nauki.

3. Aplikacje do nauki języków

Na rynku jest wiele ciekawych aplikacji które pozwolą Ci pokonać barierę językową. Jeśli jesteś na początku swojej drogi z językiem angielskim warto spróbować takich aplikacji jak Duolingo czy Babbel. Dadzą Ci one codzienną dawkę nowych słówek potrzebnych w komunikacji. 

Podsumowanie

Znajomość języka angielskiego jest ważna dla pracowników w branży IT. Wynika to z faktu, że wiele materiałów szkoleniowych i technicznych jest dostępnych wyłącznie w tym języku. Biegłe posługiwanie się angielskim daje także możliwość pracy w zagranicznych i międzynarodowych firmach i pozwana porozumiewać się z kolegami z pracy z całego świata. Aktualnie w większości ofert pracy IT język angielski jest jednym z wymogów.


Interesuje Cię kurs przygotowujący do wejścia w branże IT? 

Sprawdź nasze kursy i rozpocznij z nami swoją karierę!

Wszystkie nasze kursy są prowadzone od zera i nie wymagają wcześniejszego doświadczenia w IT. Nasi trenerzy sami na co dzień pracują w branży. Dzięki temu doskonale wiedzą, jaka wiedza oraz umiejętności są niezbędne i najbardziej cenione przez pracodawców.