Jak zbudować pierwsze portfolio UX Designera?

Jeśli planujesz wysyłać CV na rolę projektanta UX musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał zbudować pierwsze portfolio UX Designera. Zacznijmy od tego jak w ogóle powinno ono wyglądać.  

Portfolio UXa ma przede wszystkim pokazywać jak podchodzisz do problemów projektowych, jaki masz plan na ich rozwiązanie i jak je rozwiązujesz. Przede wszystkim jednak jak myślisz, czyli jak wygląda Twój tok pracy. Pierwsze portfolio prawdopodobnie nie będzie miało komercyjnych projektów albo w ogóle projektów, które ktoś gdzieś wykorzystał – i to jest okej. Jeśli się przebranżawiasz to na pewno masz za sobą jakieś projekty lub większe zadania – umieść je w portfolio! 

Czego unikać w pierwszym portfolio UX Designera? 

Po pierwsze nie wstawiać obrazków bez podpisów. Chcesz się pochwalić czymś, co Twoim zdaniem wyszło super? Napisz coś o tym!   
Po drugie nie wstawiać za dużo opisów. Nikt nie chce czytać elaboratów. Pisz konkrety i nie koloryzuj, pomyśl o tym, co jest istotne dla danego projektu.  
Po trzecie nie wysyłać słabo jakościowego portfolio. Zrób audyt swojego portfolio – czy jest czytelne dla potencjalnego odbiorcy? Czy obrazy są dobrze widoczne? Kontrast pomiędzy tekstem, a tłem? Typografia w portfolio – czy opisy się wygodnie czyta?  


Ostatnie – nie wstawiaj projektów o których nie potrafisz opowiedzieć lub nie wiesz dokładnie o co w nich chodziło. Masz być specjalistą od swojego portfolio. Jako junior spodziewaj się ogromu pytań dotyczących Twojego portfolio. Musisz wiedzieć, co się w nim dzieje/działo i umieć uargumentować swoje decyzje w procesie działania podczas projektów. 

Co może się znaleźć w portfolio UX Designera?  

Dziedzina user experience jest ogromnie szeroka i interdyscyplinarna. W portfolio nie muszą być same makiety. Oczywiście fajnie jeśli są i pokażesz, że potrafisz przełożyć swój research na makiety. Ale to nie wszystko, co może się tam znaleźć. 
W portfolio możesz pokazać również jak zrobiłaś/eś audyt jakiegoś produktu czy doświadczenia. Twoja analiza i rekomendacje są super sposobem na pokazanie Twojego sposobu myślenia i rozwiązywania problemów. 
Możesz zrobić analizę konkurencji dla danego produktu czy usługi. Pokazać jak inni to robią, co jest dobre, a co słabsze w danych produktach. Jakie praktyki można wdrożyć w produkcie do którego porównujesz inne? 
Testy z użytkownikami, wywiady – możesz uczestniczyć w projekcie grupowym, kiedy dzielicie się pracą poszczególne osoby mogą zajmować się innymi etapami – to też warto pokazać w portfolio.  

Jeśli opisujesz swoje poprzednie projekty z innej branży opisz w nich swoją rolę, zadania, jak przebiegał cały proces, wzloty i upadki w projekcie – to ważne! Pokaż, czego się nauczyłaś/eś. UXowo podejdź do swoich poprzednich doświadczeń. Pamiętaj, że UX nie zajmuje się wyłącznie projektowaniem produktów cyfrowych. 

W swoim portfolio możesz umieścić również zaprojektowanie jakiejś usługi, na przykład przeprojektowanie kupowania biletów w kinie czy zamawiania potraw w restauracji. Produktem cyfrowym może być również interfejs bankomatu czy kasa samoobsługowa.  

Jak opisać te mistyczne makiety i projekty? 

Jakoś do tych makiet musiało dojść – opisz proces, jak prowadziłaś/eś analizę, badania, jak w ogóle się zabrałaś/eś do tworzenia ich. Oprócz ekranów warto napisać, co na nich jest, lub co się na nich będzie znajdowało. Może makiety ewoluowały? Przeprowadziłaś/eś na nich iteracje na podstawie nowych wniosków z badań? Pokaż to! 

Jeśli chodzi o opisywanie projektów to warto zacząć od opisania problemu bądź wyzwania z którym musiałaś/eś się zmierzyć, opisz pokrótce, co to było. Następnie jaka była Twoja rola w projekcie – czym się zajmowałaś/eś, jakie były Twoje zadania. Potem możesz opisać jak się za to zabrałaś/eś, jak wyglądały poszczególne etapy Twojej pracy i jaki jest tego wynik. Na koniec warto napisać o tym, czego Cię ten projekt nauczył. 

Ile projektów powinno znaleźć się w portfolio? 

Na początek mówi się o 3 dobrze opisanych, ale tak naprawdę od Ciebie zależy ile ich tam umieścisz. Zrób to po prostu rzetelnie i rzeczywiście opisz swój proces myślowy nawet na jednym projekcie. 
Jeśli nie masz pomysłów na projekty poszukaj zadań dla UXów w internecie (na przykład tu: https://uxtools.co/challenges/). 

Pamiętaj też o tym, że zadania rekrutacyjne, które wykonujesz dla poszczególnych rekrutacji także możesz pokazać w portfolio. 


Ewa – UX designer. Planowała zostać graficzką, ale IT pokrzyżowało jej plany. Uwielbia rysowanie skomplikowanych procesów i audytowanie doświadczeń użytkowników.

Chcesz zostać projektantem? Sprawdź nasz kurs UX/UI Designer!