Jak zostać testerem oprogramowania?

Szybki rozwój branży IT sprawia, że na rynku pracy nie spada zapotrzebowanie na specjalistów. Na znalezienie atrakcyjnych ofert mogą liczyć nie tylko eksperci z wieloletnim stażem, rekruterzy poszukują chętnych również na stanowiska juniorskie. Jednym z bardzo ciekawych i cieszących się coraz większym zainteresowaniem kierunków rozwoju jest testowanie oprogramowania. To dziedzina, która pozwala na stosunkowo szybkie rozpoczęcie pracy – z tego powodu jest świetna dla osób chcących zmienić obecne zajęcie oraz tych, które chcą jak najszybciej zacząć rozwijanie swojej kariery zawodowej. Czym zajmuje się tester oprogramowania? Jakie wymagania muszą spełnić kandydaci i czy możliwy jest start bez doświadczenia?

Tester oprogramowania – co robi? Kto odnajdzie się w tym zawodzie?

Praca testera oprogramowania polega na kompleksowym testowaniu programów, aplikacji oraz systemów tworzonych przez programistów. Do podstawowych obowiązków na tym stanowisku należy nie tylko samo przeprowadzenie testu, ale też stworzenie scenariusza testowego, analiza funkcjonalności oprogramowania oraz porównanie jego rzeczywistego działania z założeniami projektu. Wszystkie znalezione błędy i niespójności muszą zostać wskazane i precyzyjnie opisane w dokumentacji testowej i przekazane zespołowi deweloperskiemu w raporcie. Po wprowadzeniu niezbędnych poprawek zadaniem testera jest ich weryfikacja poprzez ponowne przetestowanie elementów, które wcześniej były wadliwe.

Start w zawodzie testera – czego szukają rekruterzy?

Wymagania stawiane kandydatom na stanowisko testera mogą wyglądać nieco inaczej w zależności od specyfiki pracy w danej firmie oraz rodzaju oprogramowania, jakim się zajmuje. Duże znaczenie ma też sposób przeprowadzania testów – to ważna kwestia, ponieważ wyróżnić możemy dwie grupy testerów:
– Tester manualny: w tym przypadku funkcjonalność produktu sprawdzana jest poprzez ręczne testowanie wszystkich elementów wyszczególnionych w scenariuszu testowym,
– Tester automatyzujący: od testera automatyzującego wymagana jest nie tylko umiejętność projektowania i przeprowadzania testów, ale też znajomość programowania na poziomie pozwalającym na samodzielne tworzenie automatycznych aplikacji testowych.

Testowanie oprogramowania, szczególnie jako tester manualny, to zajęcie dostępne praktycznie dla każdej osoby zdolnej do biegłej obsługi komputera i posiadającej wiedzę na temat przeprowadzania testów funkcjonalnych oraz przydatnych w tym celu narzędzi. Tyle wystarczy, by móc aplikować na staż czy stanowisko młodszego testera i zacząć zdobywać cenne doświadczenie. Ukończenie studiów na kierunku informatycznym nie jest warunkiem koniecznym, choć bez wątpienia może pomóc wczasie rekrutacji, równie wartościowe będą jednak dodatkowe kwalifikacje, np. wiedza z zakresu automatyzacji oraz programowania, ukończenie kursu lub posiadanie certyfikatu ISTQB.

Wiedza techniczna to nie wszystko, ponieważ do osiągnięcia sukcesu w tym zawodzie potrzebne są też kompetencje miękkie. To zajęcie wymagające dużego skupienia i dokładności, pobieżne testowanie nie pozwoli na wyłapanie wszystkich szczegółów, dlatego kandydaci powinni cechować się dużą samodyscypliną i umiejętnością utrzymania koncentracji. Ważna jest też zdolność do jasnego przekazywania konkretnych komunikatów, co pozwoli na sprawną współpracę z innymi działami i skuteczne implementowanie optymalnych rozwiązań. Najważniejsza jest jednak chęć do dalszego rozwoju i ciągłego poszerzania swojej wiedzy wraz z pojawiającymi się w branży nowościami.

Tester oprogramowania

Jak zostać testerem oprogramowania? Jak nauczyć się testowania?

Nauka testowania oprogramowania – we własnym zakresie vs. kurs

Mimo że w porównaniu z innymi stanowiskami w branży IT, np. programowaniem, praca testera nie wymaga aż tak rozbudowanej wiedzy technicznej, swoją naukę warto zacząć właśnie od poznania teorii. Taka wiedza stanowi dobrą podstawę dla budowania praktycznych umiejętności – pozwoli też nalepsze poznanie wymagań zawodu i pomoże określić kierunek, w jakim chcemy się rozwijać. Obecnie dostępnych jest wiele poradników i źródeł, z których możemy czerpać informacje w czasie samodzielnej nauki. Jednak poszukiwanie materiałów oraz ich weryfikacja zajmuje dużo czasu, w dodatku nie zawsze mamy pewność, że ich treść jest aktualna i zgodna z obowiązującymi standardami.

Dla osób, którym zależy na nauce, która przebiega w sposób usystematyzowany i pozaprzekazywaniem solidnej porcji wiedzy, skupia się też na ćwiczeniach praktycznych, atrakcyjnym rozwiązaniem będzie udział w kursie testowania. Takie szkolenia organizowane są przez profesjonalne szkoły IT i umożliwiają szlifowanie swoich umiejętności pod okiem specjalistów z branży. Szczególnie cenny jest bezpośredni kontakt z prowadzącym, który pozwala na zadawanie pytań do bieżących tematów i omawianie interesujących nas zagadnień na konkretnych przykładach – to ogromna korzyść, której nie jest w stanie zaoferować nam żaden gotowy poradnik. Udział w kursie, zwłaszcza jeśli zakończony jest zdanym egzaminem, nie tylko pozwoli na zdobycie zawodu, ale dobrze prezentować będzie się też na CV.

Staż i zdobywanie doświadczenia

Do poszukiwania pracy warto podejść realistycznie – na starcie nie mamy szans na konkurowanie zdoświadczonymi testerami, za to po ukończonym kursie stanowisko Junior Testera jest jak najbardziej w naszym zasięgu. Również udział w stażach jest dobrym sposobem na przekonanie się, jak wyglądapraca testera na co dzień. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że stażyści wyróżniający się wiedzą iumiejętnościami często mogą liczyć na oferty pracy.

Tester oprogramowania – zarobki

Branża IT przyciąga przede wszystkim atrakcyjnymi warunkami finansowymi. Zanim jednak wybierzemy ten kierunek kariery, należy zdać sobie sprawę, że zarobki mogą bardzo różnić się w zależności od naszej specjalizacji, poziomu zaawansowania oraz doświadczenia. Na jaką wypłatę można liczyć, zostając testerem? Według strony https://zarobki.pracuj.pl/ średnie wynagrodzenie na stanowisku Tester Oprogramowania to 7 900 zł brutto, z kolei dla Testerów Automatyzujących jest to już 10 400 zł brutto.

Kurs tester oprogramowania z wprowadzeniem do automatyzacji to prosty sposób na stanie się specjalistą poszukiwanym na rynku pracy. Nasi trenerzy sami na co dzień pracują w branży, dlatego doskonale wiedzą, jaka wiedza i umiejętności są niezbędne i najbardziej cenione przez pracodawców. Wszystkich chętnych zachęcamy do zapisania się na zajęcia – w Softie pomożemy Ci zdobyć nowy zawód!