Junior tester oprogramowania – co powinien umieć, jak nim zostać?

Junior tester oprogramowania - jak nim zostać?

Tester oprogramowania jest w dzisiejszych czasach bardzo atrakcyjnym zawodem. Firmy IT stale potrzebują nowych pracowników. Na rynku brakuje specjalistów, w wyniku czego pracodawcy oferują coraz lepsze warunki zarówno, jeżeli chodzi o wysokość pensji jak i dodatkowe benefity. W tym wpisie przeanalizujemy jakie są obecnie wymagania na stanowisko junior tester oprogramowania.

Chętnych do tej pracy jest jednak bardzo wielu. Osoby skuszone informacjami o wysokich zarobkach i standardach pracy w IT, próbują swoich siły w nowej branży.  

Dlaczego więc wciąż słyszymy narzekania z obydwu stron: firmy nie mogą znaleźć odpowiednich osób, a potencjalni kandydaci skarżą się na problemy ze znalezieniem nowej pracy? Okazuje się, że pracodawcy oczekują od nowych pracowników wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności i to już na poziomie juniora. Nie chcą tracić czasu i pieniędzy na żmudny proces szkolenia pracowników od zera. 

Sprawdzając portale z ofertami pracy takie jak pracuj.pl, nofluffjobs.com, czy justjoin.it widzimy, że wakatów dla testerów oprogramowania jest dużo, ale jeżeli wyfiltrujemy tylko oferty dla juniorów okazuje się, że pozostanie tylko około 10-15% z nich. Oznacza to, że osoba, która chce znaleźć swoją pierwszą pracę jako junior tester oprogramowania musi posiadać bardzo konkurencyjne i wyróżniające się CV.

Co powinien umieć Junior tester oprogramowania?

Po przeanalizowaniu treści ofert z wyżej wymienionych portali, dotyczących omawianego stanowiska zauważymy powtarzającą się listę wymagań:

  • język angielski
  • certyfikat ISTQB
  • Java/Python
  • Selenium
  • REST/Postman/SoapUI
  • Jira
  • SQL
  • GIT
  • Linux

Podobna lista umiejętności rzeczywiście przyda się każdemu testerowi oprogramowania w codziennej pracy. Nikt oczywiście nie będzie od nas wymagał zaawansowanej znajomości tych technologii na stanowisku juniorskim. Trzeba jednak mieć świadomość, że przy obecnej liczbie osób chcących rozpocząć pracę jako tester oprogramowania, potencjalny pracodawca będzie wymagał znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym oraz podstawowej znajomości kilku technologii. Umiejętność napisania najprostszych aplikacji w dowolnym języku programowania, znajomość SQLa pozwalająca na odczytywanie informacji z bazy danych oraz wiedza czym jest web service na pewno wyróżni nas wśród innych kandydatów.

Co jeszcze możemy zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia?

Pierwszym krokiem rekrutacji jest zawsze przesłanie CV. Jego jakość jest kluczowa, jeżeli nie chcemy odpaść już na początku procesu. Standardem w IT stało się przesyłanie tego dokumentu w języku angielskim. Zadbajmy o to, żeby nie było w nim błędów językowych czy literówek. Powinno ono także zawierać czytelną listę umiejętności i technologii jakie znamy, najlepiej z podaniem naszego poziomu w każdej z nich. Załączcie także informację o odbytych szkoleniach związanych z IT – szkolenia online są także mile widziane, ale unikajcie wpisywania szkoleń oglądanych na Youtubie. Sam wygląd CV jest również ogromie ważny. Dokument z naszym życiorysem powinien posiadać nowoczesną szatę graficzną. Najlepiej stworzyć oryginalny szablon korzystając z programów graficznych, ale jeżeli nie macie do tego wystarczających umiejętności czy talentu skorzystajcie z gotowych narzędzi. Tutaj możemy polecić stronę canva.com, która zawiera setki nowoczesnych wzorów, które możemy dostosować do własnych potrzeb.

Pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby posiadające już doświadczenie w testowaniu oprogramowania. Na stanowisko junior testera będą więc w pierwszej kolejności zatrudnianie osoby, które odbyły staż w firmie IT. Co jednak zrobić, jeżeli nie możemy się pochwalić takim doświadczeniem? Dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w projektach crowdtestingowych. Istnieje wiele platform takich jak na przykład test.io, utest.com czy digivante.com, gdzie możemy zdobyć pierwsze doświadczenia jako prawdziwi testerzy oprogramowania w wielu różnych projektach IT. Firmy te płacą nam zazwyczaj za znalezione błędy lub wykonane przejścia przez scenariusze testowe, ale dla osób które tego wcześniej nie robiły, ważniejsze będzie zdobycie wiedzy jak testowanie wygląda w rzeczywistości oraz dodanie nowych pozycji w CV. 

A może kompleksowe szkolenie?

Droga do zostania testerem oprogramowania nie jest prosta. Będzie wymagała od Was wiele nauki, która tak naprawdę nigdy się nie skończy. W tej branży trzeba nieustannie poszerzać i aktualizować swoją wiedzę. Na początek bardzo dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firm szkoleniowych. Kompleksowe szkolenie, które przygotuje do pracy jako tester oprogramowania jest dobrą inwestycją we własną przyszłość. Jako softie.pl polecamy nasz własny kurs – Tester manualny z wprowadzeniem do automatyzacji. Podczas zajęć nauczycie się nie tylko teorii i praktyki testowania oprogramowania, ale także poznacie podstawy Javy i baz danych, napiszecie pierwsze testy automatyczne oraz przygotujecie się do egzaminu ISTQB, którego zdanie będzie silnym punktem Waszego CV. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w wejściu do branży IT i zdobyciu pracy na pozycji młodszy tester oprogramowania. Powodzenia!