Kariera testera oprogramowania – ścieżki rozwoju i certyfikacja ISTQB (część 2/2)

Kariera testera oprogramowania, czyli możliwości rozwoju w branży IT dla testerów oprogramowania oraz kilka słów o certyfikacji ISTQB. Tym razem coś dla osób z większym doświadczeniem. 

Jest to druga część naszego artykułu o ścieżkach rozwoju testera oprogramowania (część  pierwsza dostępna tutaj).

Tester automatyzujący

Rola dla osób, które charakteryzują się dużą wiedzą techniczną i przynajmniej podstawową umiejętnością programowania (junior). Preferowane języki programowania to Java, C# i Python. Zadaniem osoby pracującej na tym stanowisku będzie automatyzacja przypadków testowych razem z ich utrzymaniem, zarządzaniem konfiguracją środowisk testowych, wprowadzaniem zmian, uruchamianiem oraz raportowaniem wyników. Osoba taka powinna także znać zagadnienia związane z Continuous Integration/Deployment, systemami kontroli wersji (np. GIT) oraz TDD/BDD

tester automatyczny - kariera testera oprogramowania

W przygotowaniu do roli testera automatyzującego może pomóc certyfikat ISTQB Advanced Level Test Automation Engineer. Sylabus porusza tematy związane z budową poprawnego TAA (Test Automation Architecture) oraz TAF (Test Automation Framework). Wyjaśnia również jak powinny być projektowane poprawne przypadki testowe, które łatwo utrzymać i rozszerzać. 

Należy również zwrócić uwagę na obecny trend na rynku pracy. Testerzy automatyzujący są bardzo poszukiwani – około połowa wszystkich ofert pracy związanych z testowaniem dotyczy tej roli. Daje to dobre perspektywy zarobków oraz możliwości rozwoju. 

Analityk testów

Stanowisko dla osób doświadczonych, które nie czują się tak pewnie w tematach technicznych, bądź też po prostu wolą temat projektowania testów. Tym właśnie zajmuje się analityk testów. Osoba ta musi doskonale rozumieć specyfikacje biznesowe i techniczne oraz umieć je weryfikować. Na ich podstawie definiuje proces testowy i przypadki testowe. Współpracuje blisko z testerami manualnymi oraz automatyzującymi, którzy wykonują przypadki stworzone przez analityka testów.

analityk testów - kariera testera oprogramowania

Certyfikat ISTQB Advanced Level Test Analyst da nam bardzo dobre podstawy teoretyczne dla pracy na tym stanowisku. Istnieje także certyfikat Advanced Level Technical Test Analyst. Oba są do siebie bardzo zbliżone, Test Analyst porusza tematy bliższe testowaniu od strony wymagań biznesowych, natomiast Technical Test Analyst skupia się bardziej na tematach technicznych, programowaniu testów, wydajności, użyteczności, czy niezawodności.

Aktualnie na rynku pracy nie znajdziemy wielu ofert dotyczących roli analityka testów. Praca w zespołach scrumowych oraz zwiększanie samodzielności testerów oprogramowywania skutkuje
mniejszym zapotrzebowaniem na analityków. Dopiero w przypadku dużych projektów taka osoba jest bardzo istotna. 

Pentester (tester bezpieczeństwa)

Rolą testera bezpieczeństwa jest sprawdzenie, czy nasz system jest odporny na ataki z zewnątrz i wewnątrz organizacji. To praca tak zwanego legalnego hackera (white hat). Aby dobrze wykonywać obowiązki pentestera należy rozumieć w pełni jak zbudowany jest system, który testujemy. Dlatego też wcześniejsze doświadczenie w pracy jako programista lub administrator systemowy  będzie bardzo pomocne. Oczekiwania względem poziomu umiejętności i wiedzy na tym stanowisku są bardzo wysokie. To praca dla „najlepszych”. Pracodawcy są gotowi bardzo dobrze opłacać specjalistów w tej dziedzinie – jest to jedna z najlepiej zarabiających grup specjalistycznych w branży IT.

Certyfikat ISTQB Security Tester porusza podstawy teoretyczne, które powinien znać każdy tester bezpieczeństwa. Sylabus jest skierowany bardziej w stronę zarządzania bezpieczeństwem w organizacjach i projektach IT.

Agile Tester

Rola ta nie jest zbyt popularna, ale tak naprawdę tylko z nazwy. Agile tester to tester oprogramowania, który jest częścią zespołu Agile/Scrum. W niewielkich zespołach, które powinny być z założenia samodzielne i niezależne, osoba pełniąca tę rolę będzie odpowiedzialna za cały proces testowy – od zaplanowania, przez wykonanie do zaraportowania wyników testów. Będziemy musieli jednocześnie rozumieć procesy biznesowe oraz być specjalistami od technologii w jakiej pracujemy. Umiejętność tworzenia testów automatycznych też jest wskazana. 

ISTQB Foundation Level Agile Tester jest certyfikatem podstawowego poziomu. My jednak uważamy, że Agile Tester jest stanowiskiem dla osób z większym doświadczeniem i rekomendujemy podchodzenie do certyfikatu posiadając przynajmniej roczny staż pracy.  

Manager testów

Pozycja związana ściśle z zarządzaniem procesem i zespołem testowym. Jest to stanowisko kierownicze, więc bierzemy odpowiedzialność za pracę osób, którymi zarządzamy. Praca dla ludzi, posiadających wieloletnie doświadczenie związane ze wszystkimi obszarami testowania. Do obowiązków takiej osoby będzie należało koordynowanie procesów testowych w wielu projektach jednocześnie, tworzenie planów testów, organizacja środowisk testowych, przygotowywanie i prezentowanie raportów. Musimy także posiadać zdolności analityczne, komunikacyjne oraz negocjacyjne.

Na tym stanowisku bardzo ważnym jest umiejętność zarządzania zespołem, więc studia wyższe z zakresu wiedzy managerskiej są bardzo wskazane. ISTQB posiada w swojej ofercie certyfikat, który także pomoże w zdobyciu podstawowej wiedzy – ISTQB poziom zaawansowany  – Kierownik Testów (Test Manager). 

Podsumowanie

Jak widać kariera testera oprogramowania daje możliwości specjalizacji. To, którą drogą pójdziesz zależeć będzie od Twoich kompetencji i zainteresowań. Bez względu na to, którą ścieżkę rozwoju wybierzesz, polecamy korzystać z materiałów przygotowanych przez ISTQB. Bowiem nie musisz koniecznie podchodzić do egzaminów – sylabusy udostępnione za darmo są świetnym źródłem wiedzy teoretycznej na każdym poziomie rozwoju kariery w zakresie testowania oprogramowania.