Poszukiwanie pierwszej pracy po kursie UX/UI Designer – wywiad z absolwentami

Postanowiliśmy zapytać trójkę absolwentek ostatniej edycji kursu, które znalazły już swoją pierwszą pracę na stanowisku UX/UI Designera, o ich wrażenia z procesu rekrutacji i porady dla kolejnych osób. 
Zachęcamy Was do zapoznania się z doświadczeniami Kasi, Kornelii i Oli!

1. Do jak wielu firm wysyłałaś CV zanim dostałaś pierwszą ofertę?

Kasia: Wysłałam ok. 20-30 CV. Dokładnie niestety nie pamiętam, ale prowadziłam sobie listę firm, do których wysyłałam aplikacje i zmieściłam się na jednej stronie A4.
CV wysyłałam jeszcze w czasie trwania kursu Softie – już wtedy do portfolio dodałam całą fazę empatyzacji, definiowania problemów i generowania pomysłów, którą przerobiliśmy na kursie i opatrzyłam informacją „Projekt w trakcie trwania”.  Zostałam zaproszona na dwie rozmowy rekrutacyjne, po drugiej dostałam pracę. 

Kornelia: Myślę, że wysłałam około 50 aplikacji. 

Aleksandra: Oj bardzo, bardzo dużo, nawet nie zliczę!

2. Na jakie oferty wysyłałaś CV? Czy były wśród nich takie, na które nie spełniałaś wszystkich wymagań? 

Kasia: Wysyłałam aplikacje głównie na stanowiska juniorskie lub staże. Ewa (trenerka) zachęcała nas, żeby wysyłać CV również na stanowiska midów, natomiast wtedy od razu następnego dnia otrzymywałam emaile odmowne i trochę mnie to demotywowało. Dlatego jednak zostałam przy aplikacjach na juniorów i na staże, których niestety nie było dużo.  

Kornelia: Głównie na oferty juniorskie czy staże. Część wymagań nie była spełniana ze względu na moje zerowe doświadczenie w obszarze UX/UI – ale ryzykowałam i wysyłałam aplikację. Przecież nic złego poza odmową nie mogło się stać!

Aleksandra: Wysyłałam na stanowisko junior Graphic Designera, ale najbardziej interesowała mnie pozycja UX/ UI Designera 🤍 Oczywiście wysyłałam nawet, kiedy nie spełniałam jakiś wymagań. 

3. Ile czasu zajęło Ci zdobycie pierwszej pracy od momentu wysłania pierwszego CV?

Kasia: Przebranżawiałam się od połowy grudnia, kurs Softie przerabiałam od lutego do połowy kwietnia, a od 1 czerwca już zaczęłam pracę jako junior. Jestem bardzo wdzięczna Ewie (trenerce), bo na konsultacjach spojrzała na moje portfolio i CV i podpowiedziała, czego mi brakuje i co jeszcze mogłabym zawrzeć. 
Na ostatnim spotkaniu w Softie trenerki pokazywały, gdzie szukać i jak czytać oferty pracy – wysłałam swoją aplikację na ogłoszenie, które wtedy pokazywały jako przykład, i tam się ostatecznie dostałam!

Kornelia: Upłynęło nieco ponad dwa miesiące od momentu wysłania pierwszego CV do otrzymania pierwszej pracy w branży IT. 

Aleksandra: Pierwsze CV UX’owe wysłałam od razu po kursie w Softie. Miałam świadomość, że moje portfolio nie jest jeszcze takie jakie bym finalnie chciała, ale ważne, że miałam już jakieś początki! Dodałam też moje wcześniejsze projekty fotograficzne, brandingowe, Social Mediowe i z Web Designu. 

4. Ile miałaś projektów w portfolio? 

Kasia: Miałam dokładnie: 
– kilka ekranów aplikacji na telefon, które zrobiłam w ramach ćwiczenia Figmy,  
– rozległe UX-we Case Study aplikacji na telefon, które zrobiłam w ramach kursu Google UX,  
– projekt responsywnej strony internetowej z kursu Google UX,  
– rozległe Case Study stworzone w ramach kursu Softie, natomiast ostatecznie nie zdążyłam wrzucić Lo-Fi ani Hi-Fi, bo już dostałam pracę.  
Oprócz Softie miałam w portfolio także inne kursy, m. in. Google UX, 9-tygodniowy kurs Figmy na poziomie średnio-zaawansowanym i mentoring, który wciąż jeszcze trwa. Moja nauka się nie skończyła, mam ogromny głód wiedzy i chęć na więcej.  

Kornelia: W portfolio miałam 2 projekty landing page, 1 projekt strony internetowej (przygotowany na kursie) oraz dwa projekty aplikacji mobilnych. Dodatkowo projekt mojej strony portfolio również wykonany był przeze mnie. 

Aleksandra: Z zakresu Web Designu i UX Designu projektów miałam 3, ale najbardziej profesjonalny to ten nad którym pracowałam na kursie 😊 

5. Czy dostałaś feedback od firmy, dlaczego wybrali akurat Ciebie? 

Kasia: Tak – wyróżnikiem była wiedza i projekty w portfolio, a dodatkową zaletą wcześniejsze doświadczenie projektowe z innej branży (architektura krajobrazu).  

Kornelia: Tak, na plus zdecydowała moja chęć dalszego rozwoju, błyskotliwy umysł, chęć dążenia do znalezienia najlepszego rozwiązania, znajomość trendów w projektowaniu oraz zwykła ludzka ciekawość w różnych obszarach (w tym SEO). 

Aleksandra: Z rozmowy mogę wnioskować, że moje zaangażowanie i chęć robienia wielu rzeczy, czyli rozwijanie się mogło wpłynąć na taką decyzje. Wspólne wartości dodały cegiełkę, osobowość, umiejętności i otwarty umysł! Dodatkowo myślę, że pomogło też doświadczenie z Brandingu. Finalnie złożyło się wszystko nad czym pracowałam krop po kroku.  

6. Jak wyglądały rozmowy rekrutacyjne? 

Kasia: Pytania dotyczyły głównie zakresu, którym miałabym się zajmować w nowej pracy – w moim wypadku redesignu strony. Miałam więc pytania od czego bym zaczęła, jak wyglądałby mój proces projektowy i z jakich metod i narzędzi bym korzystała.
Dodatkowo pytania o dobre praktyki UX, wyjaśnienie czym się różni Design System od Style Guide, pytanie w którym obszarze UX/UI najlepiej się czuję i jak wyglądała moja wcześniejsza praca projektowa jako architekt, czy widzę jakieś punkty styczne i czy miałam jakieś wyzwania projektowe i jak je rozwiązałam.
Oprócz tego także krótka rozmowa na temat projektów z mojego portfolio. 

Kornelia: Omówienie zrealizowanych przeze mnie projektów, przygotowanie analizy jednej z podstron pracodawcy i jej redesign, rozmowa na temat warsztatów, narzędzi i sposobów prowadzenia konsultacji z klientem. 

Aleksandra: Dlaczego akurat UX Design, w jakiej dziedzinie/kierunku chciałabym się jeszcze doszkolić. Był jakiś case od klienta i pytanie co bym zrobiła, albo gdzie bym szukała informacji. Dodatkowo rozmawialiśmy na wiele innych tematów, również życiowych. Opowiadałam też o moich projektach. 


W wywiadzie uczestniczyły:
– Kasia
Kornelia
Ola

Myślisz nad wejściem do IT? Sprawdź kiedy rusza kolejna edycja kursu UX/UI Designer!