Start w branży UX designu, czyli czego uczy pierwsza praca…

Na pewnym etapie życia większość z nas staje przed wyzwaniem znalezienia pierwszej pracy w określonej branży. Czasem odbywa się to bardzo sprawnie, ale często jest to trudny i czasochłonny proces. Ale jak to wygląda, kiedy już dostaniemy wyczekiwaną pracę? Czy wszystko zawsze odbywa się tak, jak sobie to wyobrażaliśmy i jak opowiadali nam starsi koledzy po fachu?

Cześć, jestem Kinga. Jestem studentką Informatyki Społecznej i parę miesięcy temu rozpoczęłam swoją przygodę z pierwszą pracą w branży projektowej. Aktualnie pracuję jako Junior UX Designer w jednej z dużych krakowskich firm. Opowiem Wam krótko o swoich doświadczeniach związanych ze startem w pierwszej pracy. 

Czego nauczyłam się w trakcie pierwszych miesięcy stażu? Poniżej znajdziesz kilka moich spostrzeżeń.

Świadomie aplikuj do firm, które naprawdę Cię interesują!

Podczas szukania stażu zależało mi na aplikowaniu do firm, gdzie będę miała możliwość stałego kontaktu z innymi, bardziej doświadczonymi projektantami. Z tego względu zwracałam szczególną uwagę, aby praca odbywała się w formie stacjonarnej w mieście, w którym aktualnie mieszkam. To właśnie bezpośredni kontakt z współpracownikami pozwolił mi szybko i łatwo wdrożyć się w tamtejsze standardy pracy, poznałam wiele ciekawych trików organizacji pracy i oczywiście obserwowałam jak skutecznie przenosić teoretyczną wiedzę do praktycznego wymiaru. 

Ważną kwestią są również obszary, jakie obejmują działania firmy. Z perspektywy czasu dostrzegam ogromne zalety pracy w firmie o szerokim spektrum tematyki projektów, ponieważ pozwala mi to na odkrywanie nowych zakątków świata IT i nie tylko. 
Warto być przygotowanym na to, że nie zawsze będziesz znać dobrze dziedzinę, której będzie dotyczył Twój projekt. Jednak to żadna przeszkoda! To właśnie idealny moment na zadawanie dużej ilości pytań oraz zrobienie własnego researchu, aby dany temat lepiej poznać. A wiesz co w tym najlepsze? W kolejnym tego typu projekcie będziesz mieć już jakiś background!

Warto mieć mentora!

Początki zawsze bywają trudne, zwłaszcza może dawać się to we znaki, kiedy właśnie zaczynasz zdobywać pierwsze doświadczenie oraz powoli uczysz się konfrontując wyuczoną teorię z rzeczywistością i prawdziwymi case’ami. Wtedy warto mieć pewnego rodzaju mentora wśród obecnie pracujących w firmie osób. Mam na myśli osobę, którą śmiało zapytasz o nieznane Ci kwestie, czy poprosisz o feedback dotyczący swojej pracy. Jeśli taka osoba nie została przydzielona odgórnie, warto poszukać sprzymierzeńca wśród kolegów z biura. 

Feedback, feedback, feedback…

Człowiek uczy się przez całe życie, jednak najłatwiej nabywać dobre nawyki na początku nauki tak, aby stały się nieodłącznym elementem sposobu pracy. Dlatego warto przygotować się na dużą dawkę feedbacku i jednocześnie nie bać się prosić o informację zwrotną dotyczącą sposobu pracy oraz jej efektów. 

W moim przypadku takie informacje najbardziej pomocne były, kiedy zaczynałam swoją pracę ze stosowanym w firmie design systemem oraz wykorzystywanymi narzędziami. Do dzisiaj każda wskazówka usprawnia codzienną pracę, ułatwia komunikację oraz tworzenie przejrzystych plików.

Z feedbackiem wiąże jest kolejna kwestia – Twoje pomysły nie zawsze będą realizowane. Musisz pamiętać, że w procesie decyzyjnym brane są pod uwagę różne czynniki, od wymagań klienta przez budżet aż do czasu wymaganego na implementację koncepcji.

Projekty do szuflady?

Rynek bywa dynamiczny, tak samo wiele zmienia się na bieżąco w zlecanych projektantom zadaniach. Może się zdarzyć, że z różnych powodów prace nad produktem zostają wstrzymane lub przerwane, albo w ogóle cała koncepcja zmieni się o 180 stopni. Może się wtedy zdawać, że wykonana praca idzie na marne. Nic bardziej mylnego! W takich przypadkach należy spojrzeć na pozytywną stronę, zwrócić uwagę na to, czego nauczyłeś się podczas pracy nad tym zadaniem. Być może to właśnie wtedy rozwinąłeś swoje umiejętności w wykorzystaniu jakiegoś narzędzia albo polepszyłeś sposób komunikacji z klientem.

… a tak z praktycznych tipów: porządek w plikach to podstawa i czasem warto zachować pozornie niepotrzebny już projekt, bo nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać!

To tylko kilka kwestii, o których warto pamiętać rozpoczynając przygodę w pracy jako UX. Stawiając na otwartość i podejmując się wyzwań, stworzysz sobie kolejne okazje do zdobywania wiedzy i doświadczenia, a Twoje zaangażowanie w projekty na pewno zostanie docenione.

Powodzenia!


Kinga Pieniawska

Od kilku miesięcy pracuje jako Junior UX Designer, studentka pierwszego roku studiów magisterskich na specjalizacji Design & Product Development. Współorganizatorka krakowskiej konferencji DesignWays Conf, gdzie projektuje i usprawnia Speaker & Participant Experience. Miłośniczka dobrego designu i podejścia less waste.


Interesuje Cię kurs przygotowujący do zawodu UX Designera? Sprawdź naszą ofertę!