Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czy to dla Ciebie.
O pracy w IT krążą legendy. Owocowe czwartki, masaże, pizza na koszt firmy, czy różnego rodzaju benefity. Nie wspomnę już o zarobkach przekraczających wyobrażenie zwykłych śmiertelników. Wisienką na torcie mogą być również konsola z grami, piłkarzyki, bilard, czy liczne wyjścia integracyjne…. Cóż mogę rzec, to wszystko prawda.
Rozważasz start w IT i nie wiesz jak się za to zabrać?
Każdy z nas jest inny i wywodzimy się z różnych branż. Z tego względu proces przebranżowienia będzie wyglądać inaczej i wymaga indywidualnego wypracowania. Poniżej znajdziesz uproszczony schemat, który ma za zadanie pomóc Ci w zrozumieniu, gdzie jesteś na swojej ścieżce do pracy w IT.

Krok 1 – Zrozumienie stanu obecnego
Zanim zdecydujesz się na zmianę, dokonaj autorefleksji, dlaczego tak naprawdę jej chcesz i co Cię do niej popycha. Dzięki temu lepiej zrozumiesz swoją motywację i co się kryje za Twoją potrzebą zmiany.
Krok 2 – Start w branży IT
Na tym etapie warto zapytać samego siebie, jak wyobrażam sobie pracę w IT. Jakie są moje oczekiwania?
I od razu powiem – nie, finanse nie są najlepszym powodem zmiany środowiska na IT i powiedzenie tego
na rozmowie rekrutacyjnej jest strzałem w stopę. Polecałabym natomiast zrobić samodzielny research
i zastanowić się nad tym, co cechuje przedstawicieli tej branży i przemyśleć jakich umiejętności muszę nabyć.
Krok 3 – Ścieżka kariery
Możliwych ścieżek kariery jest kilka. Warto poznać różne role, które występują w IT i zrozumieć jakich kompetencji wymagają, a jakie na chwilę obecną posiadasz.
Nieco upraszczając, możemy wyodrębnić następujące specjalizacje:
- Programowanie
- Testowanie
- Zarządzanie (IT Project Manager, Scrum Master, Product Owner)
- UX/UI Design
- Analiza biznesowa
- Administracja systemów
Opisy ról pojawią się w osobnym artykule.
Krok 4 – Praca własna
Na tym etapie najistotniejsza jest praca własna i zdobywanie niezbędnej wiedzy. Możesz to zrobić na różne sposoby, osobiście polecam konferencje, meetupy, webinary, gdzie można uczyć się od bardziej doświadczonych osób i praktyków. Kolejnym źródłem inspiracji są szkoły przygotowujące do przebranżowienia jak Softie :), a także tematyczne blogi oraz książki. Dobrym pomysłem jest też praca
z Mentorem lub Coachem, który wesprze Cię w rozwoju i pomoże się nieco ukierunkować. Nic jednak nie zastąpi sumiennej i sukcesywnej pracy własnej, która jest podstawą sukcesu Twojego przedsięwzięcia.
Podsumowanie
Zacznij z wizją końca – takie przesłanie wypływa z książki 7 Nawyków Skutecznego Działania S. Covey’a. Dokładnie taką radę mogę Ci dać, jeżeli planujesz zmianę branży. Zacznij od zrozumienia siebie i tego,
co jest tak naprawdę Twoją motywacją do zmiany. Następnie przyjrzyj się środowisku IT, żeby lepiej je poznaj. Bazując na swoich mocnych stronach, dokonaj wyboru, która rola byłaby dla Ciebie najodpowiedniejsza. I na końcu najważniejsze – praca własna i samodoskonalenie. W IT ostatni etap nigdy się nie kończy 😉
O mnie
Nazywam się Ewelina 🙂
Przez kilka lat pracowałam jako rekruter w IT, dziś jestem po drugiej stronie i pracuję jako Scrum Master
i Agile Coach. Aby mogło się to wydarzyć, otrzymałam wiele wsparcia i pomocy.
Chcąc się za to nieco odwdzięczyć światu, stworzyłam swoją obecną specjalizację – IT Career Coach. Moim celem jest wsparcie osób, które myślą o zmianie branży i chcą sprawdzić, czy odnajdą się w świecie IT, żeby rozpocząć swoją ścieżkę kariery.
Jeżeli spodobała Ci się treść artykułu i chcesz, abym pomogła Ci przygotować Twój indywidualny plan działania, zapraszam do kontaktu. Znajdziesz mnie na wyspianska.pl.
Szukasz kursu dla siebie? Sprawdź naszą ofertę!