UX Designer – jak zostać? Jak zdobyć niezbędne umiejętności?

Branża IT oferuje wiele różnorodnych dróg zawodowych, w dodatku możliwość rozwoju kariery dostępna jest nie tylko dla osób zainteresowanych zagadnieniami technicznymi. Obecnie jedną z bardzo dynamicznie rozwijających się specjalizacji jest UX Design, czyli dziedzina, która skupia się na funkcjonalności stron i aplikacji w celu poprawy doświadczeń korzystających z nich użytkowników. Kto sprawdzi się na stanowisku UX Designera? Jakie umiejętności są niezbędne? Czy nauka w tym kierunku to przyszłościowy wybór?

Czym jest UX Design? Na czym polega praca projektanta UX?

UX Design to po prostu skrót od User Experience Design i oznacza projektowanie doświadczeń użytkownika. W obecnych czasach coraz więcej produktów i usług oferowanych jest online, a konkurencja pomiędzy sklepami i firmami staje się coraz bardziej zacięta. O tym, kto odniesie sukces, decyduje już nie tylko jakość oferty i atrakcyjne ceny, ale właśnie doświadczenie użytkowników na stronie oraz przebieg procesu zakupowego. Czasochłonne i skomplikowane procedury, utrudniony kontakt, nieczytelne przedstawienie informacji czy trudna nawigacja – wszystko to może zniechęcić potencjalnych klientów i negatywnie wpływać na wizerunek budowanej marki.

Specjaliści ds. UX Designu dbają o funkcjonalność i intuicyjność strony www czy aplikacji w celu zmaksymalizowania prawdopodobieństwa osiągnięcia pożądanego efektu, czyli np. sfinalizowania zakupu w przypadku sklepu online. W jaki sposób? Poprzez stworzenie projektu, który łączy specyfikę oraz wymagania danego produktu lub usługi z potrzebami i oczekiwaniami użytkownika docelowego.

Kto może zostać UX Designerem?

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych zawodów związanych z branżą IT, trudno wskazać jeden sposób na to, jak zostać UX Designerem. To praca, która wymaga od kandydatów nie tylko znajomości profesjonalnych narzędzi oraz technik, ale też posiadania rozległej wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin – estetyka zderza się tu z funkcjonalnością, a logika z umiejętnością spojrzenia na sytuację z różnych perspektyw i wczucia się w oczekiwania odbiorcy. Jest to więc zdecydowanie zajęcie dla osób o szerokich zainteresowaniach i chętnych do ciągłego rozwoju – projektant UX nie może nastawiać się na trwałe efekty i musi być gotowy na wprowadzanie modyfikacji i usprawnień w odpowiedzi na dynamiczny rozwój branży i zmieniającą się sytuację na rynku.

Co ważne, posiadanie wykształcenia wyższego kierunkowego nie jest warunkiem koniecznym, a rekruterzy większą uwagę zwracają często na praktyczne umiejętności i ukończone projekty, w zdobyciu pierwszej pracy bardzo przydatne będzie też ukończenie kursu UX Designu w szkole IT. Jest to świetny wybór dla osób młodych, które poszukują dopiero właściwej dla siebie drogi zawodowej, jak i dla osób zmęczonych obecną pracą i chcących zmienić zawód na bardziej przyszłościowy i oferujący lepsze zarobki.

Jakie umiejętności powinni posiadać kandydaci?

Kompetencje miękkie:

  • Zdolność do analitycznego myślenia.
  • Rozwinięte umiejętności komunikacyjne i pracy w zespole.
  • Motywacja do ciągłego rozwoju i poszerzania swoich kwalifikacji.
  • Odporność na stres.
  • Empatia i umiejętność spojrzenia na projekt z perspektywy użytkownika.
  • Dobre wyczucie estetyczne.

Kompetencje twarde:

  • Znajomość technik badania potrzeb użytkowników.
  • Umiejętność przeprowadzania audytów stron www i aplikacji pod kątem wymagań UX.
  • Umiejętność obsługi programów i narzędzi niezbędnych do tworzenia projektów i przeprowadzania analiz.
  • Znajomość zagadnień związanych z procesem projektowania funkcjonalnych i przyjaznych użytkownikowi interfejsów.

W kwestii wymaganych umiejętności warto wspomnieć jeszcze jedną rzecz – posiadanie przynajmniej podstawowej wiedzy w zakresie zagadnień powiązanych z UX Designem, m.in. programowaniem, projektowaniem stron czy grafiką. Nie oznacza to, że UX Designer musi być specjalistą w każdej z tych dziedzin, znajomość ich funkcjonowania ułatwi jednak sprawną współpracę z resztą zespołu i skuteczną analizę efektów prac.

Jak przygotować się do zawodu UX Designera?

Wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w zawodzie zdobyć można podczas samodzielnej nauki oraz uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez specjalistów i praktyków – tu do wyboru mamy zarówno studia, jak i szkolenia IT. Która droga sprawdzi się w Twoim przypadku?

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z projektowaniem doświadczeń użytkowników, najlepszym startem będzie zapoznanie się z materiałami dostępnymi online. Blogi i strony branżowe, artykuły pisane przez doświadczonych ekspertów, omówienie nowości czy poradniki i instruktaże dotyczące najpopularniejszych narzędzi – wszystko to można dość łatwo znaleźć w sieci. Poznanie podstaw pozwoli na lepsze zrozumienie zadań, jakie są codziennością pracy w zawodzie i pomogą w ocenie, czy jest to najlepsza droga rozwoju.

Kierunek UX Design coraz częściej pojawia się też w ofertach uczelni wyższych – jest on jednak z reguły dostępny dla studentów podyplomowych, nie sprawdzi się więc w przypadku absolwentów szkół średnich ani osób, które kwalifikacje chcą zdobyć możliwie jak najszybciej.

Szczególnie popularnym sposobem na rozpoczęcie kariery są kursy i szkolenia online – również szkoła IT Softie posiada w swojej ofercie kurs UX Research&Design. Dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie? Ponieważ pozwala na naukę od podstaw, a program przygotowany przez doświadczonych profesjonalistów to szansa na zdobycie zawodu już w kilka miesięcy – to skuteczne połączenie wiedzy teoretycznej z ćwiczeniami praktycznymi w komfortowych dla kursantów warunkach. Wśród zalet warto wymienić też tryb prowadzenia zajęć, które odbywają się zdalnie w systemie weekendowym lub wieczorowym – nie ma więc problemów z dojazdami, a na udział w nich mogą pozwolić sobie nawet osoby aktywne zawodowo.

Praca jako UX Designer – zarobki

Według informacji udostępnianych przez portal wynagrodzenia.pl średnie wynagrodzenie na stanowisku UX Designer wynosi 7200 zł brutto. Należy jednak wziąć pod uwagę, że aplikując na stanowisko juniorskie, nie można oczekiwać, że warunki finansowe na start będą równie atrakcyjne. Jest to jednak zawód, który wynagradza osoby ambitne, które są chętne do poszerzania swoich kompetencji zawodowych i potrafią do codziennych zadań podchodzić w sposób kreatywny – specjaliści wyróżniający się takimi umiejętnościami mogą liczyć na szybką ścieżkę rozwoju i bardzo konkurencyjne oferty.

W ramach projektowania UX dostępne są różne specjalizacje, które pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie wykonywanych zadań do posiadanych zdolności i predyspozycji. Wyróżnić możemy tu pracę jako UI Designer, UX Writer lub UX Researcher – z kursem Softie wprowadzimy Cię we wszystkie te zagadnienia, dzięki czemu znajdziesz zajęcie odpowiadające Twoim oczekiwaniom, a codzienna praca stanie się dla Ciebie nie tylko źródłem dochodu, ale też okazją do dalszego rozwoju.


Chcesz zostać UX Designerem? Sprawdź najbliższy termin kursu UX Research & Design!